2021 Studio Solo Championship Results

 

 

Studio Solo Championship Results 2021

Youth Champion – Reagan Lassig

Junior Champion – Harlee Ruoti

Senior Champion – Amanda Peabody

 

TOP TEN Advanced Solo Performances

(In no particular order)

202- Amanda Peabody

223- Lindsay Hauser

194- Ellie Mae Miller

211- Harlee Ruoti

184- Lucy Johnson

180- Amanda Peabody

179- Marley Speth

151- Ivie Lewis

149- Ellie Mae Miller

147- Reagan Zumwalt

Advanced High Point Winners 

Character/Broadway: Kali Ransom

Jazz:  Lindsay Hauser

Lyrical: Giovanna Harris

Contemporary:  Amanda Peabody

Open:  Marley Speth

Ballet:  Amanda Peabody

Hip Hop: Amirah Alhasoun

Top Duo/Trio: Kayten Olsen & Grayden Harrison

Advanced Judges Choice

165- Kaidence Vance

213- Lucy Richards

175- Amirah Alhasoun

Intermediate High Point Winners

K-6th Grade – Jaycie Schenk

7th-12th Grade – Katelyn Whatcott

Beginning High Point Winner

Addison Olsen

 

FRIDAY RESULTS ….  ALL BEGINNING and INTERMEDIATE K-6th Grade

BEGINNING RESULTS 

    K/1 Grade Beg. Jazz
5th 9 Corra Honeycutt
4th 3 Olivia Miller
3rd 1 Olivia Mcann
2nd 7 Swayzee Robinson
1st 5 Saylor Neil
     
    K/1 Grade Beg. Character
2nd 2 Kinzley Knecht
1st 4 WelLee Williams
     
    4th Grade Beg. Character
2nd 8 Quinn Brammer
1st 6 Katie Johansen
     
    2nd Grade Beg. Hip Hop 
1st 10 Isla Harrison
     
    3rd Grade Beg. Lyrical
1st 11 Kaimbry Vance
     
    2nd Grade Beg. Jazz
3rd 14 Violet Redfearn
2nd 12 Ellie Bangerter
1st 16 Niki Hall
     
    K/1 Grade Beg. Lyrical
1st 13 Sophia Kendrick
     
    3rd Grade Beg. Jazz
4th 19 Stella McCarthy
3rd 17 Olive Jarman
2nd 21 Kaimbry Vance
1st 15 Boe Ure
     
    8th Grade Beg. Lyrical
1st 20 Aspen McCarthy
     
    5th/6th Grade Beg. Contem.
2nd 24 Chloe Adamson-Snyder
1st 22 Averie Kvarfordt
     
    5th/6th Grade Beg. Jazz
4th 25 Kendyl Knowles
3rd 29 Hallie Pearson
2nd 23 Lyla Jones
1st 27 Clara Denbow
     
    11th Grade Beg. Contem.
1st 26 Emma Simmons
     
    4th Grade Beg. Acro
1st 28 Kelsey Diaz
     
    3rd Grade Beg. Duo/Trio Character
2nd 30 Ella Nordhoff & Isla Harrison
1st 32 Avery Williams and Tony Olea
     
    5th Grade Beg. Lyrical
2nd 31 Lyla Jones
1st 33 Talyssa Judd
     
    5th Grade Beg. Duo/Trio Jazz
1st 34 Bella Hartsfield & Mia Ebert
     
    4th Grade Beg. Open
1st 35 Addison Olsen
     
    5th Grade Beg. Duo/Trio Lyrical
1st 36 Lily Morden & Rachel Anderson
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
Overall Beginning Awards 
             
  •Top Beginning Open:      
    35 Addison Olsen      
             
  •Top Beginning Acro:      
    28 Kelsey Diaz      
             
  •Top Beginning Hip Hop:      
    10 Isla Harrison      
             
  •Top Beginning Jazz Solo :      
    16 Niki Hall      
             
  •Top Beginning Character Solo:    
    6 Katie Johansen      
             
  •Top Beginning Contemporary Solo:    
    26 Emma Simmons      
             
  •Top Beginnin Lyrical Solo:    
    33 Talyssa Judd      
             
  •Top Intermediate Duet/Trio:    
    32 Avery Williams and Tony Olea    
             
  •Judges Choice (Panel 1 Odd #’s):    
    13 Sophia Kendrick      
    21 Kaimbry Vance      
    7 Swayzee Robinson      
             
  •Judges Choice (Panel 2 Even #’s):    
    10 Isla Harrison      
    16 Niki Hall      
    2 Kinzley Knecht      
             
  •Top 10 Beginning  Division:    
  10 26 Emma Simmons      
  9 11 Kaimbry Vance      
  8 33 Talyssa Judd      
  7 35 Addison Olsen      
  6 16 Niki Hall      
  5 15 Boe Ure      
  4 31 Lyla Jones      
  3 28 Kelsey Diaz      
  2 13 Sophia Kendrick      
  1 10 Isla Harrison      
             
  •Overall Beginning Division High Point Solo:  
    35 Addison Olsen      
             

INTERMEDIATE RESULTS Kinder/1st grade-6th grade

    5th Grade Beg. Duo/Trio Lyrical
1st 36 Lily Morden & Rachel Anderson
     
    6th Grade Int. Duo Character
1st 39 Shelby Nordhoff & Reagan Nilson
     
    2nd Grade Int. Character
1st 40 Evelyn Pontvianne
     
    4th Grade Int. Duo/Trio Jazz
1st 41 Brynlee Halladay & Quinn Brammer
     
    5th/6th Grade Int. Character
2nd 42 Ellis Comadena
1st 44 Alexus Rodriguez
     
    4th Grade Int. Duo/Trio Contem.
1st 43 Kamilla, McCartney, Isaac
     
    6th Grade Int. Duo/Trio Jazz
1st 45 Rylee Mooney & Brodee Wall
     
    2nd/3rd Grade Int. Lyrical
4th 52 Lucy Wood
3rd 48 Taylee Johnson
2nd 50 Haven Dansie
1st 46 Chloe Jones
     
    6th Grade Int. Trio Character
1st 47 Shelby, Addison, Izzie
     
    5th Grade Int. Jazz
5th 53 Adalyn Brown
4th 55 Brekkin Nelson
3rd 57 Emrie Hartley
2nd 49 Berklee Muhlestein
1st 51 Jaycie Schenk
     
    6th Grade Int. Lyrical
2nd 56 Brodee Wall
1st 54 Chloe Beckstead
     
    5th Grade Int. Lyrical
4th 60 Lily Redfearn
3rd 64 Chayce Pettit
2nd 58 Bridget Wride
1st 62 Hailyn Nelson
     
    6th Grade Int. Jazz
Superior 69 Chloe Norris
5th 67 Rylee Mooney
4th 63 Nora Zimmerman
3rd 65 Lauren Beaird
2nd 61 Chloe Beckstead
1st 59 Hadley Adrus
     
    4th Grade Int. Lyrical
2nd 68 Maia Gwilliam
1st 66 Ivie Buckland
     
    4th Grade Int. Contem.
2nd 72 Kennison Faddis
1st 70 Grace Williams
     
    4th Grade Int. Jazz
Superior 71 Ryelle Roundy
5th 81 Ava Tapia
4th 79 Lyla Cowley
3rd 73 Quinn Abney
2nd 75 Emery Mealey
1st 77 Liv Woodley
     
    5th/6th Grade Int. Contem.
Superior 82 Alexus Rodriguez
5th 78 Kambree Carlile
4th 84 Lydia Beattie
3rd 80 Hailey Stroud
2nd 76 Sophie Shepherd
1st 74 Ryder Harrison
     
    3rd Grade Int. Jazz
3rd 87 Berklee Jones
2nd 83 Addison Garner
1st 85 Henzlee Ayala
     
    6th Grade Int. Open
1st 86 Shelby Nordhoff
     
    6th Grade Int. Hip Hop
1st 88 Reagan Nilson
     
     
     
     
     
     
     
   
   
               
           
             
               
         
             
               
         
             
               
         
             
               
           
             
               
         
             
               
         
             
               
         
             
               
         
             
             
             
               
         
             
             
             
               
         
             
             
               
             
               
               
               
             
             
             
               
     
             
               


SATURDAY RESULTS …. Intermediate 7th-12th Grade and ALL Advanced Dancers

INTERMEDIATE RESULTS 7th-12th GRADE

      7th Grade Int. Character      
  3rd 93 Demi Larsen      
  2nd 91 Gabrielle Atkinson      
  1st 95 Eva LeBlanc      
             
      7th Grade Int. Lyrical      
  3rd 92 Claire Van Wagoner      
  2nd 94 Libby Hansen      
  1st 96 Paetyn Fredrickson      
             
      7th Grade Int. Jazz      
  5th 103 Brynlie Pearson      
  4th 99 Emalee Miller      
  3rd 105 Paetyn Fredrickson      
  2nd 101 Brinley El-Bakri      
  1st 97 Kira Olson      
             
      8th Grade Int. Lyrical      
  2nd 98 Madison Claar      
  1st 100 Grace Welch      
             
      7th/8th Grade Int. Open      
  4th 104 Camry Steed      
  3rd 106 Brooklynn Belnap      
  2nd 108 Amanda Patrick      
  1st 102 Caroline Broderick      
             
      8th Grade Int. Jazz      
  2nd 107 Bailey Udy      
  1st 109 Miley Anderson      
             
      8th Grade Int. Contemporary “A”      
  5th 118 Bloom Hartsfield      
  4th 112 Bailey Udy      
  3rd 110 Julia Day      
  2nd 114 Elle Jones      
  1st 116 Savannah Hansen      
             
      7th Grade Int. Acro      
  1st 111 Mary Bergstedt      
             
      7th Grade Int. Contemporary      
  Superior 113 Mara Brunt      
  5th 119 McLaren Crook      
  4th 115 Sophie Lo      
  3rd 123 Bailey Royer      
  2nd 125 Caroline Evans      
  1st 117 Kira Olson      
             
      8th Grade Int. Contemporary “B”      
  4th 120 Brooklyn Franckowiak      
  3rd 126 Isa Harris      
  2nd 122 Gracie Smith      
  1st 124 Kelsey Cook      
             
      7th Grade Int. Duo/Trio Jazz      
  1st 127 Demi Larsen & Jaycie Schenk      
             
      9th Grade Int. Contemporary      
  3rd 130 Kiara Jex      
  2nd 128 Kate Thomas      
  1st 132 Ainsley Negron      
             
      7th Grade Int. Duo/Trio Contemporary      
  1st 129 Paetyn Fredrickson & Marley Speth      
             
      8th Grade Int. Duo/Trio Jazz      
  1st 131 Elle Presley, Alivia      
             
      9th Grade Int. Duo/Trio Contemporary      
  1st 133 Amanda Patrick & Jackson Stillman      
             
      12th Grade Int. Contemporary      
  1st 134 Katelyn Whatcott      
             
      10th Grade Int. Duo/Trio Contemporary      
  1st 135 Jane, Elise, Windsor      
             
      8th Grade Int. Ballet/Pointe      
  1st 136 Hailey West      
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
Overall Intermediate Awards – 7th-12th Grade
             
  •Top Intermediate Open:      
  102 Caroline Broderick      
             
  •Top Intermediate Ballet/Pointe Solo:    
  136 Hailey West      
             
  •Top Intermediate Acro Solo :    
  111 Mary Bergstedt      
             
  •Top Intermediate Character Solo:    
  95 Eva LeBlanc      
             
  •Top Intermediate Jazz Solo :      
  109 Miley Anderson      
             
  •Top Intermediate Contemporary Solo:    
  134 Katelyn Whatcott      
             
  •Top Intermediate Lyrical Solo:    
  100 Grace Welch      
             
  •Top Intermediate Duet/Trio:    
  131 Elle Presley, Alivia      
             
  •Judges Choice (Panel 1 Odd #’s):    
  119 McLaren Crook      
  107 Bailey Udy      
  111 Mary Bergstedt      
             
  •Judges Choice (Panel 2 Even #’s):    
  106 Brooklynn Belnap      
  110 Julia Day      
  92 Claire Van Wagoner      
             
  •Top 10 Intermediate Division:    
  10 109 Miley Anderson    
  9 125 Caroline Evans    
  8 117 Kira Olson      
  7 134 Katelyn Whatcott    
  6 114 Elle Jones      
  5 107 Bailey Udy      
  4 123 Bailey Royer      
  3 116 Savannah Hansen    
  2 132 Ainsley Negron    
  1 102 Caroline Broderick    
             
   
               
         
             
               
     
             
               
       
             
               
       
             
               
     
             
               
       
             
               
       
           
               
       
             
           
             
               
               
       
             
             
             
               
               
     
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
               
   
             

 

ADVANCED RESULTS

    7th Grade Adv. Contemporary
5th 139 Mikinlee Muhlestein
4th 143 London Andreasen
3rd 145 Portia Lopez
2nd 141 Lucy Woodward
1st 147 Reagan Zumwalt
     
    5th Grade Adv. Lyrical
2nd 144 Presley Brooks
1st 146 Jaycee Preece
     
    6th Grade Adv. Open
1st 148 Kayten Olsen
     
    8th Grade Adv. Contemporary
4th 155 Noelle Evans
3rd 153 Marley Speth
2nd 149 Ellie Mae Miller
1st 151 Ivie Lewis
     
    5th/6th Grade Adv. Contemporary
2nd 154 Marley McMullin
1st 152 Reagan Lassig
     
    9th Grade Adv. Contemporary Group “A”
5th 163 Lanie Hola
4th 157 Cassidy Hall
3rd 159 Shelby Baumgartner
2nd 165 Kaidence Vance
1st 161 Vanessa Beach
     
    5th/6th Grade Adv. Jazz
1st 160 Kayten Olsen
     
    7th Grade Adv. Ballet/Pointe
1st 166 Lucy Woodward 
     
    9th Grade Adv. Contemporary Group “B”
Superior 177 Ryann Barlow
5th 173 Sophie Lewis
4th 169 Kendall Beckstrom
3rd 175 Amirah Alhasoun
2nd 171 Sidney Eden
1st 167 Grayden Harrison
     
    8th Grade Adv. Ballet/Pointe
1st 168 Ivie Lewis
     
    10th Grade Adv. Contemporary
3rd 170 Grace Lyon
2nd 172 Megan Graham
1st 174 Eliza Bjorklund
     
    11th/12th Grade Adv. Contemporary
Superior 178 Chloe Fritz
5th 186 Rachel Stewart
4th 176 Rachel Stewart
3rd 182 EllaGrace Memmott
2nd 184 Lucy Johnson
1st 180 Amanda Peabody
     
    8th Grade Adv. Open
3rd 183 Sydni Barlow
2nd 181 Reagan Tracy
1st 179 Marley Speth
     
    9th Grade Adv. Open
3rd 189 Lily Shin
2nd 185 Shelby Baumgartner
1st 187 Brooklyn Bigler
     
    9th Grade Adv. Ballet/Pointe
3rd 188 Sidney Eden 
2nd 192 Kaidence Vance
1st 190 Vanessa Beach
     
    8th Grade Adv. Lyrical
5th 199 Olivia Pjeter
4th 197 Faith Christensen
3rd 193 Maycie Evans
2nd 191 Harlee Ruoti
1st 195 Giovanna Harris
     
    8th Grade Adv. Ballet/Pointe
2nd 196 Ivie Lewis 
1st 194 Ellie Mae Miller
     
    11th/12th Grade Adv. Ballet/Pointe
Superior 200 Chloe Fritz
5th 208 Rachel Stewart
4th 206 Lucy Johnson
3rd 204 Sophie Larson
2nd 198 Rachel Stewart
1st 202 Amanda Peabody
     
    9th Grade Adv. Lyrical
4th 203 Olivia Lo
3rd 201 Riley Metzgar
2nd 207 Sadie Biggs
1st 205 Tenli Nielson
     
    11th/12th Grade Adv. Lyrical
3rd 210 Taylor Dicharo
2nd 212 Nicole Beus
1st 214 CC Solomon
     
    7th/8th Grade Adv. Jazz
Superior 219 Sally Ames
5th 215 Cosette Hanks
4th 209 Mikayla Maughan
3rd 213 Lucy Richards
2nd 217 Portia Lopez
1st 211 Harlee Ruoti
     
    8th Grade Adv. Duo/Trio Character
1st 218 Isadora Parkin & Kali Ransom
     
    7th Grade Adv. Duo/Trio Contemporary
1st 220 Kayten Olsen & Grayden Harrison
     
    9th/10th Grade Adv. Jazz
2nd 221 Jade Rutherford
1st 223 Lindsay Hauser
     
    6th Grade Adv. Duo/Trio Open
1st 222 Reagan, Misa, Oakley
     
    8th Grade Adv. Duo/Trio Contemporary
1st 224 Rylee, Sarah, Camry
     
    12th Grade Adv. Jazz
1st 225 Taylor Dicharo
     
    8th Grade Adv. Duo/Trio  Open
1st 226 Miley, Savannah, Brooklynn
     
    7th Grade Adv Character
1st 227 Kali Ransom