2017 Utah Solo Championship Results

 

 

Utah Solo Championship Results 2017

Youth Champion – Cambree Snow

Junior Champion – Nyah Arnes

Senior Champion – Brooklynn Barton

 

TOP TEN Advanced Solo Routine Performances

10 – Bailey Hardey

9 – Cambree Snow

8 – Isabelle Harris

7 – Maddalina Willis

6 – Mackenzie Erickson

5 – Bailey Smith

4 – Brooklynn Barton

3 – Brooklynn Barton

2 – Grace Barkdull

1 – Nyah Arne

 

Category Advanced High Point Winners

Jazz:  Imani Peterson

Lyrical: Grace Barkdull

Contemporary:  Brooklynn Barton

Open:  Alyssa Kenniston

Ballet:  Nyah Arne

Duo/Trio: Jordynn, Emersyn, and Sofia

Judges Choice Winners Panel 1: Kennedy Pitts and Imani Peterson

Judges Choice Winners Panel 2:  Kaylee Whiting and Elle Taylor 

Intermediate High Point Winner

K-6th Grade – Reagan Tracy

7th-12th Grade – Zoe Backman

Beginning High Point Winner

Amy Beth Anderson

 

2017 UDDSC Beginning Results
    Kinder Beg. Jazz
2nd 1A Addison Hansen
1st 1B Kloie Goodman
     
    2nd Grade Beg. Duo/Trio
2nd 4 Allee Bittner, Kaylee Nye, Charlotte Nash
1st 2 Tessa Norton, Livvy Broadbent, Halle Beckstead
     
    1st/2nd Grade Beg. Jazz
2nd 3 Bethany Howell
1st 5 Oakley Clawson
     
    3rd Grade Beg. Duo/Trio
3rd 6 Oaklee Keochareun and Lydia Lane
2nd 10 Mylee Mahoney and Adyson Knight 
1st 8 Stella Mills and Elle Kelson
     
    3rd Grade Beg. Jazz
5th 9 Rebecca Howell
4th 15 Mia Olson
3rd 13 Demi Larsen
2nd 5B Elsa Tanner
1st 7 Sally Ames
     
    5th Grade Beg. Duo/Trio
1st 12 Aubynn Jensen and Alakina Mills
     
    1st/2nd Grade Beg. Character
3rd 16 Annistyn Pape
2nd 14 Lyla Cowley
1st 18 Navy Stingham
     
    4th/5th Grade Beg. Jazz
4th 17 Olivia Pape
3rd 23 Audra Stevens
2nd 21 Trinity Zenger
1st 19 Addison Hada
     
    4-6th Grade Beg. Character
3rd 22 Macie Horrocks
2nd 20 McKenna Wycherley
1st 24 Amy Beth Anderson 
     
    6th/7th Grade Beg. Jazz
2nd 27 Isabelle Strong
1st 25 Rory Lillico
     
    3rd/4th Grade Beg. Contemporary
2nd 30 Chloe Mason
1st 26 Stella Mills
     
    K-2nd Grade Beg. Lyrical
5th 29 Skylan McCarthy
4th 35 Jaleah Childrey
3rd 33 Paityn Finch
2nd 31 Berklee Muhlestein
1st 37 Brooke Dubbs
     
    7th/8th  Grade Beg. Contemporary
3rd 34 Emily Knight
2nd 36 Madison Bennett
1st 32 Natalya Anderson
     
    4th Grade Beg. Lyrical
2nd 39 Claire Sandstedt
1st 41 Juliet Bryant
     
    9th/10th Grade Beg. Contemporary
2nd 42 Alexis May
1st 40 Kaybree Johnson
     
    7th/8th Grade Beg. Lyrical
1st 43 Madison Argyle
     
    3rd/4th Grade Beg. Open
1st 44 London Andreasen
     
    3rd/4th Grade Beg. Hip Hop
1st 45 Milan Jardine
     
Beginning Overall Awards 
     
  •Top 10 Beginning Division:
10 25 Rory Lillico
9 26 Stella Mills
8 18 Navy Stingham
7 45 Milan Jardine
6 40 Kaybree Johnson
5 36 Madison Bennett
4 32 Natalya Anderson
3 20 McKenna Wycherley
2 44 London Andreasen
1 24 Amy Beth Anderson 
     
•Top Beginning Jazz Solo :
25 Rory Lillico
     
•Top Beginning Character Solo:
24 Amy Beth Anderson 
     
•Top Beginning Contemporary Solo:
32 Natalya Anderson
     
•Top Beginning Lyrical Solo:
37 Brooke Dubbs
     
•Top Beginning Open Solo:
44 London Andreasen
     
•Top Beginning Hip Hop Solo:
45 Milan Jardine
     
•Top Beginning Duet/Trio Routine:
2 Tessa Norton, Livvy Broadbent, Halle Beckstead
     
•Judges Choice (Panel 1 Odd #’s):
37 Brooke Dubbs
     
•Judges Choice (Panel 2 Even #’s):
20 McKenna Wycherley
     
•Overall Beginning Routine:
24 Amy Beth Anderson 
     
2017 UDDSC Intermediate K-6th Grade Results
    3rd/4th Grade Int. Lyrical
5th 57 Aubree Bouchard
4th 53 Kaylee Jackson
3rd 59 Marina Allen
2nd 55 Maia Leatham
1st 51 Elizabeth Jenkins
     
    2nd Grade Int. Jazz
2nd 52 Kinzley Smith
1st 54 Samantha Bluth
     
    3rd Grade Int. Jazz
5th 64 Kayli Ransom
4th 62 Mikinlee Muhlestein
3rd 58 Luhndyn Allen
2nd 60 Brynlee Edwards
1st 56 Bella Shaw
     
    5th Grade Int. Lyrical
3rd 61 Bentleigh Allen
2nd 63 Brooke Farrell
1st 65 Brynlee Watkins
     
    6th Grade Int. Jazz
5th 68 Afton Milne
4th 72 Lexi Harvey
3rd 66 Reagan Poorman
2nd 74 Aubrey Wyson
1st 70 Madison Goulding
     
    6th Grade Int. Lyrical
4th 69 Caitlyn Lane
3rd 67 Olivia Stinnett
2nd 73 Riley Merrill
1st 71 Lexi Beckstead
     
    5th Grade Int. Contemporary
Superior 77 Julia Mae Bodensteiner
5th 81 Lexi Wade
4th 75 Kaylen McCarthy
3rd 85 Ryann Barlow
2nd 83 Halle Allen
1st 79 Avery Kabonic
     
    4th Grade Int. Jazz
4th 80 Carmel Sandstedt
3rd 82 Jayedyn White
2nd 78 Tessa Stringham
1st 76 Reagan Tracy
     
    5th Grade Int. Jazz
4th 84 Azi Palmer
3rd 88 Ainsely Nigron
2nd 90 Kaidence Vance
1st 86 Raegan White
     
    6th Grade Int. Contemporary
Superior 87 Lauren-Sadie Jensen
Superior 91 Abigail Crittenten
Superior 99 Jessica Neeleman
5th 93 Aubrey Wyson
4th 95 Samantha Harkness
3rd *89 Kennedy Johnson
2nd 97 Breezy Hayman
1st *89B Emily Broadbent
     
    3rd/4th Grade Int. Open
2nd 92 Bella Clements
1st 94 Bella Simon
     
    5th/6th Grade Int. Open
2nd 98 Ellie Snow
1st 96 Sadie Johnson
     
    5th Grade Int. Ballet
1st 100 Julia Mae Bodensteiner
     
    4th Grade Int. Duo/Trio
1st 101 Audrey Melrose, Keili Hale, Georgia Dalton
     
    5th/6th Grade Int. Character
3rd 104 Drew Russell
2nd 102 Anna Whiting
1st 106 Ava Barkdull
     
    5th/6th Grade Int. Duo/Trio Grp “A”
2nd 103 Elle Miller, Hadli Oliver, Morgan Poulsen
1st 105 Cambree Snow and Kaylee Jackson
     
    5th/6th Grade Int. Duo/Trio Grp. “B”
4th 109 Hailey Love and Abby Engh
3rd 107 Raegan White and  Ella Broberg
2nd 113 Sophie Lewis & Jessica Neeleman
1st 111 Avery Chandler,Abby Lloyd,Grace Lunt
     
Intermediate K-6th Grade Overall Awards 
     
  •Top 10 K-6th Grade Division:
10 56 Bella Shaw
9 *89B Emily Broadbent
8 102 Anna Whiting
7 79 Avery Kabonic
6 106 Ava Barkdull
5 98 Ellie Snow
4 74 Aubrey Wyson
3 96 Sadie Johnson
2 70 Madison Goulding
1 76 Reagan Tracy
     
•Top Intermediate K-6th Grade Jazz Solo :
76 Reagan Tracy
     
•Top Intermediate K-6th Grade Lyrical Solo :
65 Brynlee Watkins
     
•Top Intermediate K-6th Grade Contemporary Solo :
79 Avery Kabonic
     
•Top Intermediate K-6th Grade Open Solo :
96 Sadie Johnson
     
•Top Intermediate K-6th Grade Character Solo :
106 Ava Barkdull
     
•Top Intermediate K-6th Grade Ballet Solo :
100 Julia Mae Bodensteiner
     
•Top Intermediate K-6th Grade Duet/Trio Solo :
111 Avery Chandler,Abby Lloyd,Grace Lunt
     
•Judges Choice (Panel 1 Odd #’s):
55 Maia Leatham
     
•Judges Choice (Panel 2 Even #’s):
98 Ellie Snow
     
•Overall Intermediate K-6th Grade Routine:
76 Reagan Tracy
     
2017 UDDSC Intermediate 7th-12th Grade Results
    7th Grade Int. Contemporary
Superior 117 Ellie Tille
Superior 115 Tate Burk
5th 119 Kambrie Hardy
4th 125 Avery Young
3rd 123 Lillee Noorda
2nd 121 Lina Siddoway
1st 127 Zoe Backman
     
    7th/8th Grade Int. Jazz
Superior 124 Kate Johnsen
5th 116 Katia Cordova
4th 122 Ryanne Simper
3rd 120 Sophia Mason
2nd 126 Gabby Madsen
1st 118 Denzyl Vigil
     
    7th/8th Grade Int. Lyrical
Superior 130 Madison Bird
Superior 132 Kendal Dattage
Superior 138 Maddison Hopkins
5th 136 Meigan Checketts
4th 142 Tia Bloom
3rd 128 Nicole Beus
2nd 134 Cambre Garcia
1st 140 Emma Peterson
     
    8th Grade Int. Contemporary Grp. “A”
Superior 129 Bridgette Casey
5th 133 Henry Brewer
4th 131 Isabella Harrison
3rd 137 Alazaha Bartholomew
2nd 129A McKenna Goates
1st 135 Abigail Robison
     
    8th Grade Int. Contemporary Grp. “B”
5th 139 Kalynn Christensen
4th 145 Kendal Dattage
3rd 143 Hailey Thompson
2nd 147 Mya Bateman
1st 141 Brooklyn Snow
     
    9th/10th Grade Int. Contemporary
2nd 144 Emily Visser
1st 146 Camille Whatcott
     
    7th/8th Grade Int. Open
3rd 148 Rylee Rodriguez
2nd 152 Morgan Groscost
1st 150 Xandrina Jewett
     
    9th Grade Int. Contemporary
4th 149 Aubrey Fisher
3rd 151 Rachel Haight
2nd 153 Monica Miller
1st 157 Emma Weichers
     
    7th Grade Int. Character
1st 154 Faith Valentin
     
    9th Grade Int. Jazz
1st 156 Brianna Cooley
     
    8th Grade Int. Ballet
1st 158 Abigail Robison
     
    8th/9th Grade Int. Duo/Trio
2nd 159 Claire Peterson & Megan Brodbent
1st 161 Kate Johnsen, GabbyMadsen,Morgan Groscost
     
    Advanced Exhibition
1st 259 Sariah Geertsen
     
Intermediate 7th-12th Grade Overall Awards 
     
  •Top 10 Intermediate 7th-12th Grade Division:
10 147 Mya Bateman
9 150 Xandrina Jewett
8 140 Emma Peterson
7 158 Abigail Robison
6 141 Brooklyn Snow
5 118 Denzyl Vigil
4 135 Abigail Robison
3 123 Lillee Noorda
2 121 Lina Siddoway
1 127 Zoe Backman
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Jazz Solo :
118 Denzyl Vigil
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Lyrical Solo :
140 Emma Peterson
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Contemporary Solo :
127 Zoe Backman
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Open Solo :
150 Xandrina Jewett
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Duet/Trio Solo :
161 Kate Johnsen, GabbyMadsen,Morgan Groscost
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Ballet Solo :
158 Abigail Robison
     
•Top Intermediate 7th-12th Grade Character Solo :
154 Faith Valentin
     
•Judges Choice (Panel 1 Odd #’s):
143 Hailey Thompson
     
•Judges Choice (Panel 2 Even #’s):
134 Cambre Garcia
     
•Overall Intermediate 7th-12th Grade Routine:
127 Zoe Backman
     
2017 UDDSC Advanced Results
    2nd Grade Adv. Jazz
1st 165 Peyton Evans
     
    5th/6th Grade Adv. Ballet
4th 170 Tiffin Webster
3rd 172 Sofia Shariff
2nd 168 Isabelle Harris
1st 166 Sierra Willis
     
    4th-6th Grade Adv. Jazz
3rd 167 Samantha Robison
2nd 171 Shelby Baumgartner
1st 169 Brighten Bills
     
    4th/5th Grade Adv. Open
1st 173 Emersyn Dickson
     
    5th Grade Adv. Lyrical
2nd 174 Berkley Chappell
1st 176 Adalynn Dalton
     
    4th Grade Adv. Contemporary
2nd 177 Lia Shinsato
1st 179 Harlee Ruoti
     
    6th Grade Adv. Lyrical
Superior 180 Adalee Brown
5th 184 Mya Bladen
4th 188 Taylor O’Hara
3rd 186 Madelyn Edwards
2nd 182 Amanda Draney
1st 178 Sierra Willis
     
    5th Grade Adv. Contemporary
5th 189 Shelby Baumgartner
4th 181 Natalee Burbidge
3rd 183 Sofia Shariff
2nd 187 Jordynn Christianson
1st 185 Cambree Snow
     
    6th Grade Adv. Contemporary
5th 196 Tiffin Webster
4th 198 Oakley Tingey
3rd 192 Baylee Robinson
2nd 194 Tayler Newman
1st 190 Isabelle Harris
     
    7th/8th Grade Adv. Ballet
4th 191 Carmen Kelson
3rd 195 Cecelia Woodward
2nd 193 Lucy johnson
1st 197 Nyah Arne
     
    9th Grade Adv. Ballet
Superior 199 Thea Bodensteiner
Superior 201 Cassidy Cook
5th 209 Allie Nelson
4th 211 Thea Bodensteiner
3rd 203 Elle Erickson
2nd 207 Ellie Russell
1st 205 Julia Kelson
     
    7th Grade Adv. Contemporary “A”
5th 202 Carmen Kelson
4th 206 Madalynn Finlayson
3rd 204 Lakyla Cosper
2nd 208 Brynlee Ruoti
1st 200 McKinnley Hansen
     
    7th Grade Adv. Contemporary “B”
5th 210 Kayla Christensen
4th 212 Lucy johnson
3rd 216 Gracie Hemeyer
2nd 214 Kennedy Baxter
1st 218 Reagan Anderson
     
    10th-12th Grade Adv. Ballet
Superior 219 Camari Murdock
5th 221 Maddalina Willis
4th 215 Olivia Kelson
3rd 217 Kennedy Pitts
2nd 223 Bailey Smith
1st 213 Brooklynn Barton
     
    8th Grade Adv. Contemporary
Superior 222 Madeline Robinson
Superior 220 Graci Lewis
5th 226 Tylar Olsen
4th 224 Abbie Sparks
3rd 230 Cecelia Woodward
2nd 228 Imani Peterson
1st 232 Nyah Arne
     
    7th/8th Grade Adv. Open
4th 227 Kaiya Kawaguchi
3rd 225 Lexi Wells
2nd 231 Cayli Niederhauser
1st 229 Cambree Watkins
     
    7th/8th Grade Adv. Jazz
5th 233 McKelle Foukas
4th 237 Brynnley Adams
3rd 239 Kamryn Cotterell
2nd 235 Kambree Guest
1st 239B  Imani Peterson
     
    9th Grade Adv. Contemporary “A”
5th 234 Cassidy Cook
4th 242 Callie Madson
3rd 240 Keli Shinsato
2nd 236 Kaylee Whiting
1st 238 Mackenzie Erickson
     
    9th Grade Adv. Jazz
3rd 241 Addison Sobisky
2nd 243 Rebecca Winkel
1st 245 Charlotte Krippner
     
    9th Grade Adv. Contemporary “B”
Superior 244 Savannah Mathews
5th 252 Addison Sobisky
4th 254 Allie Nelson
3rd 248 Taylee Dastrup
2nd 246 Julia Kelson 
1st 250 Elle Taylor
     
    9th/10th Grade Adv. Open
2nd 249 Megan Leatham
1st 247 Dyllan Innes
     
    7th Grade Adv. Lyrical
4th 251 Bella Kilgore
3rd 253 Lexi Wells
2nd 257 Abby Stewart
1st 255 Grace Barkdull
     
    8th /9th Grade Adv. Lyrical
Superior 260 Maddy Hanson
5th 262 Emily Christensen
4th 266 Delaney Vaughan
3rd 264 Ellie Russell
2nd 256 Cambree McKee
1st 258 Mackenzie Erickson
     
    10th Grade Adv. Contemporary
Superior 267 Koren McCarthy
Superior 261 Emma Bergstedt
5th 269 Olivia Worton
4th 265 Kenidee Allen
3rd 273 Katelyn Kossin
2nd 271 Maddalina Willis
1st 263 Brooklynn Barton
     
    11th/12th Grade Adv. Lyrical
4th 268 Lauren Moss
3rd 272 Bailey Hardy
2nd 274 Kenna Solomon
1st 270 Kenna Shinsato
     
    11th Grade Adv. Contemporary
Superior 281 Dallas Rockne
Superior 283 Emilia Brewer
5th 287 Kamryn Titensor
4th 285 Bailey Smith
3rd 277 Naevi Staheli
2nd 275 Olivia Kelson
1st 279 Kennedy Pitts
     
    10th Grade Adv. Lyr.
2nd 276 Koren McCarthy
1st 278 Brei Snyder
     
    10th/11th  Grade Adv. Jazz
3rd 280 Haley Brown
2nd 284 Lexi Crittenden
1st 282 Olivia Worton
     
    5th Grade Adv. Duo/Trio
1st 286 Jordynn, Emersyn, and Sofia
     
    7th/8th Grade Adv. Duo/Trio
2nd 288 Tayler Newman and Gracie Hemeyer
1st 290 Cayli Niederhauser and Henry Brewer
     
    12th Grade Adv. Contemporary
4th 291 Camari Murdock
3rd 289 Coltin Snyder 
2nd 295 Shanae Larsen
1st 293 Bailey Hardy
     
    9th Grade Adv. Duo/Trio
2nd 292 Julia Kelson and Maya Giles
1st 294 Elle Taylor, Ellie Russell, Amelia Skinner
     
    11th/12th Grade Adv. Duo/Trio
1st 296 Coltin Snyder and Brei Snyder
     
    11th/12th Grade Adv. Open
4th 303 Audrey Seidel
3rd 301 Emilia Brewer
2nd 297 Kylee Allen
1st 299 Alyssa Kenniston